Seznamy úkolů, píšete si?

Ať se nacházíte v jakékoli životní fázi, téměř vždy vás pronásledují povinnosti, které je třeba plnit, takový nekonečný seznam úkolů. Že žádný nemáte a ani si ho nesepisujete? Klobouk dolů! Předpokládám, že většina z vás si seznamy poctivě píše ať už na papír nebo do nějakého z elektronických diářů. Máte-li nějaký po ruce, schválně se do něho mrkněte. Kolik tam máte nesplněných položek?

Já jsem závislák, co se týče sepisování. Ještě před měsícem jsem měla rozepsaných několik papírů. S nákupem, s věcmi, které je třeba dokoupit do bytu a další s věcmi, které je třeba vyřídit, popř. dodělat. Také jeden běžecký plán a seznam knih, které si chci přečíst a seznam filmů, které bych si chtěla v nejbližši době pustit, uf…

A teď se dostávám k otázce, kolik položek na takovém seznamu je moc? Asi je to na každém z nás, ale podle mého platí, že méně je více. Tak například, pokud si napíšete 10 bodů a splníte jen dva nebo tři, jak se asi budete na konci dne cítit? Co kdybyste si napsali jen tři body a věnovali se pouze a jenom těmto bodům. Je na vás, jaký počet si zvolíte a kolik toho zvládnete. Je mi jasné, že pokud vaším primárním úkolem bude vymalovat byt, už se tam toho moc nevejde, ale můžete si k tomu připsat něco menšího jako třeba dodržovat pitný režim. Tak co, už si píšete? 🙂

Plánů můžete mít sepsaných několik – denní, týdenní, měsíční, papírový, elektronický. Co však nedoporučuji, jsou malé papírky, které časem třeba ztratíte. Pořiďte si jeden jediný diář, který si upravíte podle svého. Mně osobně vyhovuje kroužkový poznámkový blok, kde mám nadepsaných několik seznamů a po odškrtnutí všech úkolů mohu listy s úkoly trhat. Nejdůležitějším je seznam všech věcí, které je třeba v nejbližší době udělat a které nezaberou více, než jeden den. Druhým je denní seznam úkolů, to jsou všechny věci, které chci popř. musím ten den stihnout. Další seznamy jsou pak individuální, ty moje zahrnují např. dříve zmíněný seznam knih, co si chci přečíst, články, které bych chtěla sepsat na blog; zkrátka větší projekty, které zaberou více, než jeden den, ale jejich splnění předchází několik kroků. Na internetu je spousta metod, jak seznamy s úkoly dělat. Různé to-do listy, buzer-listy a další. Já používám symboly, např. srdíčko pro úkoly, na které se těším, vykřičník pro úkoly, které jsou důležité. Najděte si svůj systém a začněte ho používat ještě dnes.

Někdy se stane, že děláte věci, které na žádném seznamu nebyly. V takovém případě je dobré si pro zvýšení sebevědomí tyto body dopsat na seznam a odškrtnout si je.

Seznamy nám mají být pomůckou a měli bychom si ujasnit hlavní úkoly na další den. Je jedno, zda si seznam napíšete večer před spaním anebo ráno při snídani. Důležité je seznamy dodržovat a pokud budete důslední, uvidíte, že se z toho stane krásný zvyk a vy zvládnete spoustu věcí, které jste dřív odkládali.

Jakou máte strategii na plnění nevyřízených úkolů a povinností Vy? Podělte se s námi.

Přeji vám hezký a produktivní týden.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.