Začněte zjednodušovat a nenáročná výzva pro vás.

S koncem roku přichází bilancování, co se nám povedlo, nepovedlo, co jsme dokázali a co naopak nestihli, co se nám líbilo, nelíbilo, co nám vyhovuje, co máme rádi a přicházíme s nápady na rok příští. Čeho chceme dosáhnout, kam směřujeme a proč? Předsevzetí můžeme mít spoustu, neboť co jedinec, to jiný životní cíl a plán. Ale Vy dnešní blog čtete proto, že jste se rozhodli příští rok začít zjednodušovat svůj život. Už nechcete odkládat a čekat na vhodný okamžik. Chcete začít hned.

Ze své zkušenosti mohu říci, že pokud jednou s jednodušováním začnete, už nebudete chtít nic jiného. Protože ta svoboda, kdy máte sice méně věcí, ale všechny využíváte a tak vám vlastně nic nechybí, a více času na sebe, na své děti, přátele, koníčky, to je prostě k nezaplacení. Dalším bonusem zjednodušování je zjištění, že už nepotřebujete shánět další věci, do kterých si všechno uschováte, protože prostoru na své věci máte dost. Navíc ušetříte peníze, které můžete s klidným svědomím investovat do svých koníčků, do kultury, do cestování, zkrátka do sebe.

Miluji ten pocit, že mám nadvládu nad reklamou a marketingovými triky prodejců a chci, aby jste na to přišli i Vy. Mám pro Vás výzvu na rok 2017. Inspirovala jsem se na blogu Nourishing Minimalism, kde blogerka čtenáře vyzývá, aby odstranili z domácnosti počet věcí rovnající se číslu daného roku. Tzn. V roce 2016 šlo o vyřazení 2016 věcí. Osobně si myslím, že zbavit se v roce 2017 celkem 2017 položek je na začátečníka příliš a pro pokročilé zase náročné v tom, že už toho doma tolik nemá.

Výzva pro Vás tedy zní: Vyřadím 365 věcí v roce 2017. Pravidla výzvy jsou jednoduchá a najdete je v přiloženém dokumentu.

Výzvu si můžete stáhnout do počítače, ale doporučuji si materiál vytisknout a nalepit na viditelné místo, třeba na nástěnku nebo na ledničku. Nejdřív si to zkuste nanečisto, ještě než s výzvou začnete, abyste se na to vnitřně naladili.

Pro zahřívací kolo doporučuji, abyste začali s něčím malým, zdánlivě nevýznamným. Úspěšné vytřídění menšího prostoru Vás potěší, nadchne a psychicky připraví na náročnější oblasti. Projděte se po své domácnosti a zamyslete se nad tím, jaké místo Vás neskutečně štve. Může to být košík v kuchyni, kam ukládáte vše, s čím si nevíte rady. Nebo třeba šuplík ve psacím stole, do kterého vždy schováte maličkosti, které nechcete mít na očích. Anebo třeba přihrádka v šatní skříni, kam se dají schovat klíče, brýle, šály, ale i dopisy, reklamní letáky nebo firemní dárky zdarma, které jste vlastně ani nechtěli.

Zaměřte se jen na toto specifické místo. Všechny věci vyndejte a jednu po druhé si je prohlídněte. Přehrajte si vnitřní dialog, budou vás napadat věci typu: kdo to sem dal, co tohle tady dělá, to jsem hledal/a před pár dny, fuj, co to je a mnoho dalšího. Klidně se s vlastními myšlenkami podělte. Pak už jen zbývá věc vyhodit do koše popř. zrecyklovat, přemístit na své místo, vrátit původnímu majiteli nebo jen posunout dál někomu, kdo danou věc ocení. Chcete si udělat alespoň jeden křížek? Proč ne, zasloužíte si to. 🙂

Přeji Vám hodně štěstí v roce 2017 a úspěšné plnění výzvy. Zjednodušte si život, stojí to za to!

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.