Minimalismus jako moderní způsob života?

Minimalismus je moderní, materialismus není. Máte pocit, že se o tom píše stále víc? Minimalistický šatník, minimalistický design, minimalistické bydlení, minimalistický způsob života.

Ale co to vlastně znamená, když vám někdo řekne, že je minimalista? Koho si pod tím představíte? Někoho chudého, kdo nemá peníze, aby si koupil to, po čem touží nebo třeba člověka, co vlastní pět triček, pár kousků spodního prádla, jedny boty, jedny rifle a jednu bundu? Minimalistu si můžete představit i jako člověka, který vlastní velký dům, drahé auto nebo dvě, ale když vstoupíte k němu domů, zjistíte, že je v něm minimum věcí a domácnost působí až sterilním dojmem. Minimalisté jsou i nomádi, kteří cestují a všechno se jim vejde do batůžku nebo do kufru. Ale pozor, nejsou to jen svobodní mladí lidé, jak bychom si mohli představit, ale i svobodné maminky s dětmi nebo velké rodiny. Prostě vyznávají jiný způsob života, dávají přednost domácímu vzdělávání, poznávání světa na vlastní pěst, přemísťování se z místa na místo. Žijí ze dne na den a užívají si přítomného okamžiku.

Minimalismus je pojem, jehož definici si určíme každý sám a pokud se stanete členy některé ze skupin na Facebooku, uvidíte, že co člověk, to jiný přístup. Minimalistu v žádném případě nelze zaškatulkovat podle určité šablony.

Minimalista je podle mého člověk, který si uvědomuje své skutečné potřeby. Je si vědom toho, jakým chce být člověkem, co pro to musí udělat a má jasnou představu, kterým směrem kráčí. Je to osobnost, která má svůj cíl pevně daný a nenechává se rozptylovat okolím ani marketingovými triky obchodníků, kteří z něj chtějí mít někoho jiného. Oni totiž ti marketingoví specialisté nechtějí nic jiného, než vaši pozornost, přesněji řečeno, vaši peněženku.

Udělejte dneska něco pro sebe. Vymezte si chvilku, zastavte se a přemýšlejte o tom, kde se dneska nacházíte a kam byste se chtěli dále posouvat? Co chcete od života, jak ho chcete prožít? Pak se rozhlédněte kolem sebe – co vlastníte? Definují ty věci, kdo jste a kým chcete být? Co vaše oblečení, vaše knihy? Projděte si své věci a zkuste se zamyslet, proč je doma máte? Impulzivní nákup, nákup ve slevě, nevhodný dárek, koníček, který už omrzel nebo ho z nějakého důvodu nechceme a nemůžeme dělat? Anebo se obklopujete jen tím, co přávě teď potřebujete? Kdo z nás si to může říct?

Stane se z vás další nadšený minimalista? Zjednodušte si život, stojí to za to. 🙂

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.